Q: Er der adgang til aktindsigt i en offentlig ansats kalender?

Nej. Som noget nyt omfatter retten til aktindsigt ikke sager om førelse af en kalender, jf. OFL § 22. Det er således ikke længere kun en ministers kalender, der er undtaget fra aktindsigt, men alle kalendere, der føres i forvaltningsmyndigheden, herunder de ansattes kalendere.

Sidst opdateret: 6. november 2013