Tilbage

Spørgsmål og svar i Aktindsigtshåndbogen

Spørgsmål
Besvarelse af anmodning om aktindsigt

Hvor hurtigt skal en anmodning om aktindsigt besvares?

Besvaret 20. marts 2018
Besvarelse af anmodning om aktindsigt

En aktindsigtsanmodning skal som hovedregel afgøres snarest og senest syv arbejdsdage efter modtagelsen, jf. offentlighedslovens § 36, stk. 2 og 3. Aktindsigtssager skal derfor behandles og afgøres så hurtigt som muligt. Hvis du ikke kan nå at færdigbehandle sagen inden for syv arbejdsdage, skal du sende et såkaldt fristbrev, hvor du redegør for, hvorfor sagen endnu ikke er færdigbehandlet, og hvornår du forventer, at dette vil

Kim Christian Højmark,

Kammeradvokaten / Advokatfirmaet Poul Schmith
Del Aktindsigtshåndbogen
Tilmeld dig Aktindsigtshåndbogens nyhedsbrev
Tilmeld